Filter Content
Presentation Evening
Thank you to the parents and guardians who attended Presentation Evening 2019. Included in this week’s newsletter is a copy of the award recipients for 2019 and photos.
If you would like a copy of a picture from Presentation Evening, please contact the general office.
Staffing 2020
Like any school we do have staff changes for 2020, Kristi Eastoe and Kate Szolomiak have won AST positions in Launceston – I would like to thank both Miss Szolomiak and Miss Eastoe for their leadership at Port Dalrymple School. Taylor Whitford and Angela Matthews will transfer and Jen Parish and Emma Clark will complete their contracts – we thank them for their work and commitment to Port Dalrymple School.
We wish all families a safe and happy holiday and we look forward to seeing all of our students back in 2020!
Leadership Team 2020
Principal | Jeanna Bolton |
Assistant Principal | Mike Flanagan Years 9-12 |
Assistant Principal | Davin Broomhall Years 5-8 |
Assistant Principal | Lisa Bailey Years Kinder-4 |
Assistant Principal | Luke Padgett Collective Ed |
Literacy Coach | Cheryl Broomhall and Amy Warren |
AST |
Stuart Austin Years 9-12 |
AST | Brenton Gale Years 5-8 |
AST |
Laura Kuruvita Years Kinder-4 |
TTC Coordinator |
Barb Parker |
Business Manager | Lorna Clifford |
Student Leadership Board 2020
Oliver |
Coby |
Jacoda |
Connor |
Amelia |
John |
Brianna |
Taylah |
Jahani |
Shakayla |
The School Office will be open for payment of levies, collection of stationery and informs for two days on
Wednesday 29th January, 9.00am – 2.30pm
Thursday 30th January, 9.00am – 2.30pm
Levies and uniform items can be paid for by cash, cheque, EFTPOS or credit card to the school.
School resumes for students on Wednesday, 5th February 2020
2020 Levy Charges
Kindergarten |
Full Year |
$220 |
Per Term |
$55.00 |
Prep – Year 6 |
Full Year |
$300 |
Per Term |
$73.00 |
Year 7 – Year 10 |
Full Year |
$480 |
Per Term |
$120.00 |
Year 11 – Year 12 |
Full Year |
$400 |
Per Term |
$100.00 |
Congratulations to the following students who received awards at our 2019 Presentation Evening
RSL Bursary |
Samuel |
Australian Defence Force Long Tan Award for Leadership and Teamwork |
Abbey |
Soroptimist International Bursary Grade 10 |
Taylah |
Soroptimist International Bursary Grade 6 |
Morgan |
The University of Tasmania Springboard to Higher Education Bursary |
Erika |
Captain Barber Sportswomen of the Year |
Jorja |
Captain Barber Sportsman of the Year |
Tyran |
Australian Olympic Change-Maker |
Samuel |
Outstanding Performance in Sport Years 7-9 |
Ellie |
Outstanding Performance in Sport Years 7-9 |
Kyle |
Outstanding Performance in Sport Years 5-6 |
Brielle |
Outstanding Performance in Sport Years 5-6 |
Jack |
Outstanding Performance in Sport Years 3-4 |
Amber |
Outstanding Performance in Sport Years 3-4 |
Hunter |
Caltex Best All Rounder |
Jacoda |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence Geography |
Erika |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence Geography |
Samuel |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence Geography |
Tyran |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence English |
Erika |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence English |
Samuel |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence English |
Tyler |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence English |
Emily |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence English |
Abbey |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence English |
Tyran |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence History |
Samuel |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence History |
Natalie |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence History |
Emily |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence History |
Abbey |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence History |
Erika |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence History |
Tyran |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence Arts |
Natalia |
Bell Bay Aluminium Awards for Subject Excellence Arts |
Charlotte |
South 32 Awards for Subject Excellence Mathematics |
Samuel |
South 32 Awards for subject Excellence Mathematics |
Natalie |
South 32 Awards for subject Excellence Mathematics |
Tyler |
South 32 Awards for subject Excellence Mathematics |
Abbey |
South 32 Awards for subject Excellence Mathematics |
Erika |
South 32 Awards for subject Excellence Mathematics |
Tyran |
South 32 Awards for subject Excellence Science |
Samuel |
South 32 Awards for subject Excellence Science |
Natalie |
South 32 Awards for subject Excellence Science |
Tyler |
South 32 Awards for subject Excellence Science |
Abbey |
South 32 Awards for subject Excellence Science |
Tyran |
South 32 Awards for subject Excellence Science |
Josh |
South 32 Awards for subject Excellence Science |
Erika |
South 32 Awards for subject Excellence Health & Wellbeing |
Jorja |
South 32 Awards for subject Excellence Health & Wellbeing |
Samuel |
South 32 Awards for subject Excellence Health & Wellbeing |
Abbey |
South 32 Awards for subject Excellence Health & Wellbeing |
Erika |
South 32 Awards for subject Excellence Health & Wellbeing |
Tyran |
South 32 Awards for subject Excellence Applied Learning |
Kurtis |
South 32 Awards for subject Excellence ICT |
Pj |
Barratts Music Award |
Hayden |
Trade Training Centre Award for Excellence Building & Construction |
Ben |
Trade Training Centre Award for Excellence Front of House Hospitality |
Abbey |
Trade Training Centre Award for Excellence Back of House Hospitality |
Jordan |
Bob McMahon Outstanding Leadership in Outdoor Education |
Jack |
Academic Achievement Prep |
Rani |
Academic Achievement Year 1 |
Hudson |
Academic Achievement Year 2 |
Tahj |
Academic Achievement Year 3 |
Adelaide |
Academic Achievement Year 4 |
Amber |
Academic Achievement Year 5 |
Sarah |
Academic Achievement Year 5 |
Ashton |
Academic Achievement Year 6 |
Charlotte |
Academic Achievement Year 7 |
Alex |
Academic Achievement Year 7 |
Savannah |
Academic Achievement Year 8 |
Ellie |
Academic Achievement Year 9 |
Amelia |
George Town Rotary Encouragement Award Senior School |
Megan |
George Town Rotary Encouragement Award Primary School |
Kaden |
Ivan Dean Leadership Award |
Amelia |
Service to Sport Award |
Jorja |
Service to Sport Award |
Hayden |
Michelle O’Byrne Young Leaders Award Senior School |
Summer |
Michelle O’Byrne Young Leaders Award Primary |
Olivia |
Bridget Archer Leadership |
Tyran |
Aspiring Young Leaders Award |
Connor |
Launceston College Bursary |
Emily |
Newstead College Bursary |
Logan |
George Town Chamber of Commerce World of Work |
Jesse |
Lions Community Service Award |
Nicole |
Pride in Port Award Years 1-4 |
Zane |
Pride in Port Awards Years 5-6 |
Jack |
Pride in Port Awards Years 7-9 |
Grace |
Tamar Valley Inner Wheel Senior |
Natalie |
|
|
Tamar Valley Inner Wheel Primary |
Savannah |
Country Womens Association Encouragement Award |
Charlotte |
Country Womens Association Encouragement Award |
Jordan |
Lorna Parry Award |
Ava Hale |
George Town Council Achievement Award |
Tyler |
George Town Mayor’s Encouragement Award |
Nikita |
Peggy Ogden Family Encouragement Award |
Kane |
Minister for Education and Skills Pride in our School Award for Community Spirit |
Shenai |
Dalrymple Rugby Union Trust for Future Development in Sport and Recreation |
Coby |
Heritage Isle Credit Union all Rounder |
Charlotte |
Port Dalrymple School PRIDE Bursary |
Nartarsha |
Principal’s Bursary |
Bryce |
Principal’s Bursary |
Abbey |
Michael Ogden Dux of the School |
Erika |
Historical Society |
Connor |
Michael Ferguson Young Leaders Award |
Jacoda |
Gibbons Family Memorial Award |
Ashton |
Sarah Courtney Award |
Brianna |
Harcourts East Tamar Encouragement Award |
Reanna |
The George Town Medical Bursary Port Dalrymple Years 11/12 |
Tyran |
Post, Clifford Barratts Award |
Hammish |
congratulations to the following students who received merit certificates in our school assembly
Aspiration |
|
Awarded to |
For |
Bailey 3/4C |
Always aspiring to achieve his best regardless of obstacles |
Coben P/1 |
Aspiring to achieve his goals in Physical Education |
Lexi KB |
Her perfect behaviour on the Kindergarten excursion |
Isabella KB |
Her perfect behaviour on our Kindergarten excursion |
Maddy 5/6A |
Always wanting to help others and be a role model |
Aden 5/6A |
Developing the skills of resilience and being a role model |
Shenai 5/6A |
Always wanting to achieve her best and be a role model |
Jack 5/6A |
Being a brilliant role model to all students and trying his best |
Samara KA |
Being an absolute superstar in all areas of Kindergarten |
Cody P/1A |
For aspiring to be a whole body listener during mat time |
Natalie 10A |
Dedication to excellence in Art |
Joel 8C |
Accepting challenge and creating artistic pieces with flair and individuality in Art |
Niamh 9C |
Embracing challenge and developing skills through exploration in Art |
Savannah 7A |
Being a motivated and independent student with a great love of learning |
Jason 10A |
Continuously striving to improve his work in term 4 |
Jaydyn 9A |
Being a positive member of 9A |
Jamie 9A |
Excellent participation in class activities |
Dan 8C |
|
Courage |
|
Leila 3/4C |
Courageously engaging in transition activities |
Wyatt KB |
Always trying his best at the ‘Go Santa Go’ dance when we practised it for the concert |
Phoenix KA |
His amazing courage to dance at the front for the Christmas concert |
Isaak 3/4A |
Being a great role model during our Christmas song practice |
Decoda 3/4A |
Engaging in positive problem solving |
Keeley 3/4A |
Being an awesome Brother Bob in our class Christmas song |
Sophie-Lee 3/4A |
Being an awesome Rudolph in our class Christmas song |
Zaide 5/6B |
His outstanding work ethic and ability to include |
Ella 3/4A |
Being an awesome Santa in our class Christmas song |
Lily 7B |
Always being a kind and courteous member of 7B |
Natalie 7B |
An excellent presentation in Geography, showcasing her research skills |
Growth |
|
Charlie 1/2C |
Excellent application in his handwriting |
Shay 1/2C |
Participating in group discussion |
Kyson 1/2A |
Participating in whole class and small groups with a positive attitude |
Indiana KA |
Being so brave in the morning and saying goodbye to mum when it is time |
Pippa P/1A |
For the outstanding growth she has made in English and Maths this year |
Jayden 3/4C |
His dedication to improving in reading and writing this year |
Rheef 1/2B |
His dedication to improving his reading ability |
Ryder 1/2B |
His dedication to improving his reading ability |
Eboney 1/2B |
Her dedication to improving her reading ability |
Riley 3/4A |
Having a positive attitude in Mathematics |
Anastasia 3/4A |
Her improvement in Mathematics |
Xavier 3/4A |
Improvement in Reading and Mathematics |
Callum 3/4A |
Multi-tasking to complete set work |
Emily 3/4A |
Accepting changes and challenges with a positive mind set |
Dodge P/1B |
Improvement in reading this term |
Elijah P/1B |
Improvement in reading this term |
Tate 8A |
Striving to improve himself in all subject areas through excellent application |
Fletcher 8A |
A continuous improvement in work ethic in 2019 |
Piper 9B |
Sustained excellence in Art and creative talents |
Reeve 8B |
Improving our classroom environment by willingness to evoke class discussions |
Rebekah 8B |
Improving our classroom environment by willingness to evoke class discussions |
Hayden 9C |
Excellence in pottery and accepting new challenges with commitment |
Ellie 8A |
Always asking questions and getting the best out of herself |
Ryan 9B |
Excellence in engineering - STEM |
Jack 10B |
Excellence in engineering - STEM |
Kurtis 10B |
Excellence in engineering -STEM |
Libby 9A |
Excellence in English |
Joshua 10A |
Always working hard and dedicating himself to his learning |
Libby 8C |
Always showing focus to conduct experiments efficiently in Science |
Respect |
|
Cattalia KB |
Being so honest about the accident she had with her library book |
Alydia 1/2A |
Always helping other students in all learning areas and during lunch |
Zach KA |
Continuing to show respect for other children by playing safely |
Tahlia 3/4B |
Always being respectful to others |
Hailie 3/4B |
Always helping others in their learning |
Hayley 3/4B |
Being a considerate and encouraging class member |
Indianna 5/6C |
Having a positive term and demonstrating respectful relationships |
Nash 5/6C |
Demonstrating the capacity for making positive choices for his learning |
Batista 5/6C |
Having an overall positive year and demonstrating care for others |
Yasmin 5/6C |
Doing an excellent job with her narrative writing |
Jamie 9A |
Always showing respect and support to those who are learning |
Jaydyn 9A |
Always showing respect and support to those who are learning |
Tanesha 7A |
Always being thoughtful and considerate towards others |
Dan 8C |
Always being inclusive of others, and for bringing a bit of fun into class each morning |